Hallom, hogy az oktatási államtitkárság elképzelései között szerepel az is, hogy csak azok jelentkezhetnének egyetemre vagy főiskolára akiknek megvan a nyelvvizsgájuk. Hát az nem lenne jó. Nem lenne jó mert elég nagy hátránnyal indulnának azok a fiatalok akik szerényebb családi körülmények között élnek. Mire gondolok? Kisebb lakás, több testvér, kevesebb egy főre eső jövedelem. Ebből kifolyólag nyilván szóba sem jöhet a magántanár sem. Kétségtelen, hogy csökkenne az egyetemre jelentkezők száma - ami a mostani oktatási reform egyik célkitűzése is - de ilyen áron talán nem kéne csökkenteni.
A középiskolai tanulmányok elsősorban családi környezetben folynak ahol meghatározóbbak a körülmények mint a főiskolákon vagy az egyetemeken. Míg középiskolás korban - tanulás szempontjából- meghatározók a lakáskörülmények addig a felsőoktatás keretei között ezek eliminálódnak. Igaz a kollégiumban vagy albérletben sem egyedül lakik az ember de több lehetőség van az elszigetelődésre. Itt már azért el lehet bújni estefelé egy-egy tanteremben, a könyvtár is karnyújtásnyira van. Úgy gondolom mindenki érti mire gondolok.
Más kérdés a magántanár kérdése. A médiában gyakran elhangzik, hogy az egyetemek képtelenek arra, hogy rendesen megtanítsák a hallgatóságot olyan szinten egy idegen nyelvre ami elegendő egy nyelvvizsgához. Egyetértünk. Heti 2 órában semmilyen nyelvet nem lehet megtanítani. Meg lehet viszont tanulni önállóan is, nyelvtanár nélkül. Nekem elég jól sikerült, majd egyszer leírom, hogy hogyan. Már csak azért is hátha a hallgatóság talál egy-két jó ötletet a leírásban, mert azért az is tarthatatlan, hogy a lediplomázott hallgatók 30 %-a nem tudja átvenni a diplomáját mert nincsen nyelvvizsgája. Az alatt az idő alatt amíg bent találhatók a főiskolákon és az egyetemeken azért meg lehetne szerezni ezeket a nyelvvizsgákat. Még olyan indulással is ahogy mostanában sokan bekerültek a felsőoktatásba, meg olyan kényelmes nyugodt tempó mellett is amit a felsőoktatás manapság megenged nekik.
Summa summarom azt mondom, az egyetemi felvételt nyelvvizsgához kötni nem szabad. Bár ahogy én ezt a felsőoktatási törvény körüli hercehurcát látom azért nagyon nem kell tartani attól, hogy ez bekövetkezik. És ha már itt tartunk elmondom mit gondolok erről az egészről. Politikamentesen. Nagyrészt egyetértek a szigorításokkal. Az államtitkár asszony nagyjából azt szeretné visszaállítani ami akkor volt amikor én jártam egyetemre. Ez viszont nem egyezik a "politika" elképzeléseivel. Így aztán tényleg nincs előrelépés. Őszre már nagyon mondják a törvény elfogadását. Én ugyan szkeptikus vagyok, de majd meglátjuk.