Régi problémám már nekem ez a summa summarum vagy ha úgy tetszik szumma szummarum. Ugyanis az ember hallja így is, meg úgy is, aztán tényleg nem tudja mi lehet a helyes. Ilyenkor nyúl az ember az "Idegen szavak szótárá"-ért, felüti a megfelelő helyen, de a kiejtésre vonatkozólag nem talál útbaigazítást. Semmi baj, gondolja az ember, előrelapozunk és biztos van valami általános érvényű eligazítás. Valóban van, miszerint ahol a kiejtésre vonatkozólag nincsen semmilyen megjegyzés ott úgy kell ejteni ahogy le van írva. Tiszta, egyenes beszéd, tehát summa summarum.
És innentől fogva elkezdtem figyelni, ki hogyan ejti. Megfigyeltem, hogy az általam művelt és intelligensnek tartott emberek s-el ejtették. Voltak azonban olyanok is akik sz-el, de kétségtelen, hogy az előbbiek sokkal többen voltak. Így aztán mikor előadásaimon valaminek az összegzésére került sor időnként én is használtam, természetesen az s-betűs változatot említettem. Ugyanakkor megragadtam az alkalmat arra is, hogy hallgatóimat eligazítsam ebben a kérdésben, hátha nekik is vannak kételyeik a kiejtést illetően.
Hónapok és talán évek is teltek el ilyenformán, amikor egyszer egy hajnali tévézés során szembekerültem a híres nyelvészprofesszorral Grétsy Lászlóval, aki okos érveléssel meggyőzött arról, hogy mindkét forma elfogadható. Puff neki! Gyorsan megkövettem gondolatban azokat akiket addig - szintén gondolatban - elmarasztaltam és a következő órámon is visszatértem a dologra. Vagyis elmondtam, hogy nem jól tudtam, mindkét forma helyes. És azóta is ezt vallom. Hogy miért írtam ezt le? Hátha mások is vannak olvasóim között akiknek hasznukra válhat az itteni pár sor. És miért pont most? Mert tegnap hajnalban elcsíptem a Duna World-on a "Bohóc felesége" c. tévéjátékot melyben Márkus László legalább tizenötször mondja el, hogy szumma szummarum. És mindezt 37 évvel ezelőtt. Ezek szerint mégiscsak jó lehetett ez a szumma szummarum is, hiszen egy TV stábban azért csak van egy csomó okos ember, ha nem lett volna jó csak szólt volna valaki. Summa summarum, tehát mindkét kiejtési forma jó.
És ha már a nyelvnél tartunk vajon ki találta ki ezt a borzasztó szájkarate kifejezést, amit persze a sajtó is átvett és lelkesen terjeszt? Akárki is volt, nem tett jót a nyelvünknek az biztos.