Már legalább 10 napja olvasom a címben szereplő művet, az "Amerikai tragédiá"-t. Az egész nagyjából 800 oldal, de sajnos még a feléig sem jutottam. Hiába vagyok nyugdíjas, hiába hogy már óráim sincsenek, olvasásra még mindig szűkösen jut idő. Pedig nagyon jó könyv, nem is tudom annak idején honnan is jött az ötlet, hogy elolvassam. Biztosan nem magamtól álltam neki olvasni, mert miért pont ezt vettem volna meg? Mindegy, nem is ez a lényeg. Tény, hogy úgy 30 éve egyszer már elolvastam. Nagyon tetszett, ajánlottam is mindenkinek. Néhányan hallgattak is rám, és elolvasták. Nekem azóta ez az egyik kedvenc könyvem.
A történet egyszerű és röviden elmondható. Adva van egy szegény sorsú, ám jóképű és szimpatikus fiatalember, aki sokkal többre szeretné vinni mint a szülei és testvérei. A dolog nem egyszerű, mert még Amerikában sem lehet pénz nélkül sokra vinni, ám egyszer csak rámosolyog a szerencse és látszólag megnyílik számára a lehetőség a felemelkedésre. Természetesen egy nő hordozza magában a lehetőséget amelyet a szegény, ámde feltörekvő fiatalember nem is tud kihagyni. Csupán egyetlen akadálya van álmai beteljesülésének, a szép de rendkívül szegény kedvese, aki ráadásul szíve alatt hordozza nem kívánt és csak gondot okozó gyermeküket is. Nem könnyen szánta rá magát Clyde Griffiths arra amit elkövetett. Nem volt ő bűnöző hajlamú, alapjában véve rendes, jóravaló ember volt, de a vágy a felemelkedésre oly erős volt benne, hogy szegény Roberta sorsa megpecsételődött...
Nem mesélem tovább, hiszen mindenki kitalálja a folytatást. A közvetlen folytatást persze, mert ami utána következik az azért még nem található ki száz százalékos biztonsággal. Hiszen mindnyájan tudunk esetekről amikor a bűn megtörténik azonban a büntetés elmarad. Hát itt nem marad el.
A könyv második része már csak ezzel foglalkozik, egészen addig a momentumig amikor a bűnös megbűnhődésével a társadalmi igazságosság helyreáll. Ezután nem kevés idővel a mű is befejeződik és az olvasó némileg nyomott hangulatban dőlhet hátra kényelmes foteljében. Igen, a világ így működik. Aki bűncselekményt követ el, azt meg kell büntetni. Azért a jóérzésű olvasó nyilván nem csak erre gondol. Eszébe juthat még az is, hogy nem volt rossz fiú ez a Clyde. Életének egy részét egy jámbor prédikátor családjában élte le, ahol rosszat nem láthatott, rosszról nem hallhatott. Az más dolog, hogy miközben a család utcai hittérítést végzett Kansas City utcáin ő nem nem ilyen életről ábrándozott. Az ő 15 éves gondolatai a gazdagság, a fény, a pompa körül jártak. Ő olyan életről álmodozott amelyet hatalmas palotát, csillogó autókat, tengerparti nyaralásokat feltételeztek. Így aztán el is botlott amikor úgy gondolta most lehetősége lenne a gazdag Sondra Finchley kegyeit elnyerni és egycsapásra gazdaggá válni. Ez az elbotlás persze végzetes volt számára.
Idáig jutottam gondolataimmal amikor eszembe jutott egy másik, hasonló történet is. Ira Levinnek van egy regénye, meg is filmesítették 2 alkalommal is, az a címe hogy "Halálcsók". Tulajdonképen ez is ilyesmiről szól, csak kicsit több áldozattal jár az út amely a gazdagsághoz vezet. Amelynek soha nem lett részese ennek a regénynek a hőse sem, az igazság itt is győzedelmeskedett. Tulajdonképpen mindkét regényt ajánlom az olvasóimnak, nem akármilyen olvasás élményben lesz részük azoknak akik belevágnak.